сряда, 26 февруари 2014 г.

Връх Мусала - първенецът на Балканите

Връх Мусала се намира в източните дялове на Рила планина и със своите 2925м заема челната позиция сред върховете в България. Само с 8 метра повече от по-известния Олимп в Гърция го прави най-високият връх и на Балканският полуостров. На юг се свързва с връх Близнаците посредством широката седловина Преслапа, а на изток скалистият ръб Трионите го свързва с връх Иречек. Изграден е от гранит, прорязан с гранитпорфирни жили. Смята се, че името му е дадено по време на властването на Османската империя и произлиза от "Мус Аллах", или "близо до Бог". Преди това е носил името Тангра, а през периода 1949 - 1962г. - Сталин. Под върха са разположени Мусаленските езера, които от 1950 до 1962 г. са се наричали Сталински езера. Те са седем на брой и имат ледников произход. Разположени са стъпаловидно на височина от 2388 до 2715 метра. На бреговете на най-ниското езеро е хижа "Мусала". Средната годишна температура е 2.9°С, а снежната покривка по върха се задържа около 8 месеца.
Покрит е предимно с алпийска растителност, а в южната част на масива са разположени хубави планински пасища. В подножието му се намира най-стария и най-голям ски курорт Боровец. Мусала със своята красота е атрактивна дестинация, както за българските планинари, така и за чуждестранни туристи. Гледката от върха е наистина главозамайваща и предоставя възможността да се наслаждавате на останалите върхове на Рила планина, на зъберите на Пирин, зелените била и склонове на Родопите и не на последно място Витоша и Стара планина. На върха има две сгради - метериологична станция на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН построена през 1932г. и научна лаборатория изградена през 1960г. Мусала е част от Стоте национални исторически обекта и печат може да си сложите в станцията.
До върха се стига по няколко маршрута. Първият и най-лесен начин е от курорта Боровец. Има кабинков лифт, който води до местността Ястребец на 2369м. От там по широк и равен път за около час се придвижвате до хижа "Мусала" /2389м/, след което поемате нагоре по лятната или зимната маркировка и след близо 2 часа достигате върха. На 200 метра под него се намира заслона "Леденото езеро" /2710м/. Там може да се пренощува с предварителна заявка. Друга възможност за достигане до връх Мусала е от хижа "Грънчар" през хижа "Трещеник". Прехода отнема около 8 часа само в едната посока и е доста труден, поради което не може да се направи за един ден. Вариантите за преспиване са на заслона на Леденото езеро, като трябва да имате предварителна заявка или на хижа "Мусала".

Няма коментари:

Публикуване на коментар