неделя, 23 март 2014 г.
4 от най-интересните църкви в България
Българските църкви и манастири са част от нашата история, свидетели и пазители на българщината през вековете и до наши дни. Те са също и притегателен туристически маршрут, поставяйки отскоро началото на така наречения религиозен туризъм. Ето четири интересни и уникални български църкви, които непременно трябва да посетите.
1. Църквата "Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" в село Добърско
Селото се намира на 20 км от Банско. Легендата разказва, че в земите на днешното село се заселват ослепените Самуилови войници след трагичната битка при Беласица през 1014 г. , които намират лек за раните си от лечебната вода, която извира в двора на запазената до днес църква.
Официалната версия е, че храмът е построен през 1614 г. и изографисан през 1672 г. Но на пода пред олтара има вкопана плоча, на която има надпис 1122 г., което може да се предположи, че е истинската година на строителството. Църквата има малки размери и както турците са искали, наполовината е вкопан в земята, няма камбанария и купол, с малки прозорчета-мазгали. Днес тя е сред културните паметници под защитата на ЮНЕСКО.
Само в тази църква ще видите Свети Николай Нови за Свети Георги и Свети Димитър, изрисувани в цял ръст, а не на кон. По този начин светците са изрисувани само на още едно място – в Атон.
Другото уникално нещо е двете икони на Спасителя – Преображение и Възкресение Христово. На първата Иисус Христос е нарисуван в нещо приличащо на ракета, на фона на земята, атмосферата и стратосферата. На втората Исус слиза в подземното царство и възкресява мъртвите. После се връща на земята с космическа капсула.
2. Църквата "Св. Йоан Предтеча" в Мелник
Местните я нарачат “Св. Яни”. Построена е през XVIII-XIX век. Обявена е за паметник на културата с национално значение, като част от културно-историческия резерват "Мелник”. Храмът е уникален с украсата си от цветни стенописи. Вътрешните колони са изрисувани с гирлянди от цветя, иконостасът също е изписан с букети. Над иконостасът /темплото/ са изобразени шарени кръжащи птици и перест петел, по владишкия торн – гълъби и цветни пауни. В храма за разлика от другите има два реда балкони – един за жените и един за момите, а мъжете и момците стояли долу. Днес църквата работи като гробищен храм.
3. Църквата „Свети Антони” в Мелник
Наричана е от местните хора „Свети Андон” и е единствената с подобно име в България. Построена е през 1765 г., днес е паметник на културата. Съществува легенда, че Свети Антоний лекувал душевно болни. В миналото в църквата са идвали душевно болни хора, за което свидетелстват запазеният ствол с железни вериги, с които са връзвали буйстващите. В средата на пода на храма има поставена плоча с длуглавия орел на Патриаршията – такива плочи били поставяни там, където лечебните сили са особено силни. И тази църква е изписана с цветя, ангели, серафими и ихерувими.
4. Осеновлашки манастир „Света Богородица” край Своге
Манастирът е по-известен като „Седемте престола”. Намира се в полите на село Осеновлаг, общината Своге. Църквата е уникална не само в България, но и в Европа. Строена е през 1815 г. и е възобновена през 1868 г. От двете страни на главния олтар има по три малки помещения с отделни входове, олтари - престоли и иконостаси. От тези седем престола (олтара) се явява и името на манастира.
Множество легенди се носят за значението на седемте престола в църквата на манастира. Едно от тях гласи, че в миналото боляри създали седем селища около манастира – Осеновлаг, Огоя, Оградище, Буковец, Лесковдол, Желек и Лакатник. В тяхна чест се издигнали и престоли в манастира.
Друго поверие разказва за Вълчан, който събрал войводите по турско време и заедно вдигнали наново мощите на манастира, който бил опожарен от турците. В почит на седемте войводи, възвърнали облика на святото място се издигнали престоли за всеки в църквата.
Интерес представлява една икона, на която очите на Богородица и младенеца очите са вероятно са изчегъркани. Вероятно това е станало навремето от някой богомолец, тъй като се е смятало, стърготините от иконата, смесена с билкова отвара е била лечебна. Друга версия казва, че турците са влизали в нашите църкви и са чегъртали очите на светците.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар