сряда, 12 март 2014 г.
Манастир - Седемте престола
Манастирът "Седемте престола" се е сгушил в Искърското дефиле, по главния път София - Мездра, близо до г. Елисейна. Той се нахожда на един хвърлей от селцето Осенов лаг, кацнало в горите на Стара планина. Затова Светата обител е известен и като Осеновлашкия манастир. Мястото е магично, божествено, кътче от земния български рай, изумително съчетание между природа и святост, между вечност и настояще, между история и митология.
От Елисейна до манастира има 14 км асфалтиран и много живописен път, осеян със загадъчни места. Щом престъпите прага на това свято място, моментално ще бъдете запленени от гледката и необикновената атмосфера. Сравнително малкият манастирски двор силно впечатлява всеки посетител със своята добре поддържана градина с много цветя, цъфтящи храсти и стари дървета, едно от които е едновековна секвоя.
Трудно може да се определи точното време, по което е създаден манастирът, но историци смятат, че той датира от Второто българско царство, приключило с падането на България под османско владичество през XIV век. Според повечето от тях Светата обител е построена по време на управлението на Петър Делян, цар на Западна България (включваща не само Софийски и Видински регион, а и цялата северна част на страната). Смята се, че е основан от брата на Петър Делян, княз Георги - приел монашеството като Гаврил и след смъртта му го погребали край входа на манастирската църква.
Седемте престола, манастир, БългарияТвърди се, че тук са намирали закрила Вълчан войвода и поп Мартин войвода.. По всяка вероятност в него е пребивавал и служил литургия и св. Софроний Врачански, епископ на Врачанска митрополия, в чийто диоцез е попадал манастирът тогава. Той също се укривал тук, а през 1799 г. Васил Левски и игуменът Христофор са организирали комитети из тукашните села. Документирано е, че през юли 1899 г. народният поет Иван Вазов, опиянен от манастирската тишина и благодат, е написал баладата "Клепалото бие".
Разбира се, най-уникална и впечатляваща е манастирската църква "Света Богородица", която няма еквивалент у нас и в Европа.
Строена е през 1815 г. и е възобновена през 1868 г. От двете страни на главния олтар има по три малки помещения с отделни входове, олтари (престоли) и иконостаси. От тези седем престола (олтара) се явява и името на манастира. Всеки престол всъщност представлява отделен параклис със собствени стенописи и иконостас и е посветен на български светец. Храмовата чудотворна икона се нарича "Рождество Богородично" и се смята, че е донесена от п-в Атос от отец Гаврил. Всички стенописи в църквата са на повече от сто години. Светата обител има и собствена библиотека, която съдържа стари православни книги, включително една подарена от руската императрица Екатерина.
Седемте престола, манастир, България"Седемте престола" е доста популярен за софийските туристи и затова е желателно да си направите предварителна резервация, особено за посещения през уикенда или на по-големи религиозни празници. За целта звъннете на 088 829 571. Препоръчително е да се носи храна. Има голяма дневна, както и маси на терасата, гледаща към вътрешния двор. Ако времето позволява, посетителите могат да ползват огнище с маси и пейки непосредствено до река Габровница, която минава много близо до манастира. На разположение на посетителите са две реставрирани жилищни сгради, голямата част от които са стаи за посетители. Има двойни, тройни и по-големи стаи, но баните са общи на етажа. Цената на нощувката е 10 лв.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар