
четвъртък, 6 март 2014 г.
Дряновски манастир "Св. Архангел Михаил
Дряновският манастир е разположен в живописните северни склонове на Средна Стара планина. Основан е през XII в. и пази спомена за много превратности от историята на българския народ. Най-старата запазена част на манастирския комплекс е църквата, построена през 1845 г.
От огнище за запазване на българщината по-късно Дряновският манастир се превръща в убежище на борците за национално освобождение и народни правдини. В манастира и неговите околности е записана една от най-славните страници от борбата на българския народ за национална свобода и политическа независимост.По време на славното Априлско въстание малобройната чета на Поп Харитон и даскал Бачо Киро намира закрила зад яките каменни стени на манастира. На 28 април въстанала Мусина, Великотърновско. Към въстаналата чета се присъединили много изстрадали българи. Само от с. Бяла черква техният брой бил 187 души. Въстаналият народ бил нападнат от башибозушка потеря.
Това принудило въстаниците да се затворят в Дряновския манастир. Девет дни, от 30 април до 8 май, продължила героичната съпротива на шепата въстаници срещу пълчищата от башибозуци и черкези. Пристигнала и редовна турска войска. Тук се разиграла жестока кървава драма, която по своето величие е равна на Перущенската. Многобройните пристъпи на врага били отблъснати от защитниците. Врагът дал много жертви и като не успял със сила да сломи съпротивата на бранителите, решил да използва изплашените чорбаджии от Дряново. Чорбаджиите с охота приели предложението да се обърнат с възвание към въстаниците да се предадат. Последвал отрицателен отговор от затворилите се в манастира въстаници. Османлиите докарали нови подкрепления и оръдия от Шумен. Фазлъ паша изпратил послание с обещание, че ще запази живи въстаниците, ако се предадат, но пак последвал отрицателен отговор. Тогава манастирът бил пробит от оръдията на обсадата и ръководството на въстаниците решило да разкъса обръча с щурм. По този начин успели да се промъкнат живи само 47 души начело с Бачо Киро. Не след дълго те били разпръснати и избити, а Бачо Киро бил предаден и заловен. Закаран на съд, той се държал смело и рецитирал свои стихове.
След разгрома на въстанието Дряновският манастир е подложен на грабеж и разорения, а след това и опожарен до основи. Днес признателното поколение се прекланя пред паметта на въстаниците, загинали за свободата на България. Част от манастирската сграда е възстановена след Освобождението. Останалата по-голяма част е издигната по-късно след продължително проучване и сега манастирът има първообраза си.В двора му е издигнат паметник мавзолей на загиналите въстаници, отдали живота си за свободата на народа.В манастирските помещения е уредена музейна сбирка, която разкрива героичните подвизи на въстаниците и разказва за това драматично и неповторимо историческо събитие.
С много снимки и документи, както и със съхранените спомени за тези героични дни, уредената експозиция възвеличава подвига и себеотрицанието на шепата герои, загинали за народна свобода. В околностите на манастира могат да се посетят скалните образувания Бурун и Стринава, на които се намират останки от антични и средновековни крепостни селища. Дряновският манастир се намира на шосето Габрово-Велико Търново с отклонение 1 км и на жп линията Горна Оряховица-Велико Търново-Габрово.
В близост до манастира се намира прочутата пещера Бачо Киро, свързана с живота на праисторическия човек. В нея има интересни и добре запазени пещерни образувания. Пещерата е електрифицирана и достъпна за посещение от туристи. В гр. Дряново има уреден музей на Кольо Фичето и Градски исторически музей. В града могат да се посетят Лафчиевата къща - паметник на възрожденската архитектура, и някои други интересни къщи.

Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар