петък, 4 април 2014 г.
Крепост "Сторгозия"
Като красив оазис на природното съвършенство, облагородено с помощта на човешка ръка, парк Кайлъка пази в себе си и историческите доказателства за древно присъствие по тези земи. Най-ранните следи за това водят към края на петото хилядолетие преди Христа. Многобройни археологически находки свидетелстват за високата материална и духовна култура на траките, обитавали хилядолетия наред този край. Още в началото на новата ера, тези земи стават част от Римската империя. На пътя от Улпия Ескус за Филипополис, възниква античното селище Сторгозия. Най-вероятно, първоначално е било издигнато в центъра на съвременния град Плевен, като римска пътна станция, върху мястото на съществували по-рано селища от бронзовата и желязната епоха. В резултат обаче, на зачестилите варварски нашествия след 238 година нататък, римските власти вземат мерки за защита на населението, възползвайки се от природно укрепения терен на днешния парк Кайлъка, където изграждат отбранителните си съоръжения. Крепост Сторгозия била изградена в късната античност (4 – 6 век) на площ от 31 декара. Дебелите два метра крепостни зидове, били облицовани с ломен камък, споен с бял хоросан.
В резултат на археологически разкопки, тук са открити две крепостни порти, три подсилващи фортификационната линия кули, останки от жилищни постройки, хореум, обществен склад за зърнени храни. Реставрирана е укрепителната система. Цялостните археологически проучвания на територията на Сторгозия, категорично създават впечатлението за мащаба на някогашното строителство. Наред с останките на административни и военни постройки, сред най-ценните археологически паметници, е откритата раннохристиянска базилика от 4 век, с внушителните размери – 45,20 м дължина и 22, 20 м ширина, които позволяват да бъде обявена за втора по големина за времето си, в България – след царската базилика в Плиска.
През Средновековието, селището продължава да съществува като силна крепост с отлично развити занаяти, търговия, разменни дейности.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар